.: Steve Albini - I. - - Kyklopův podcast

Když se řekne Steve Albini, tak je nutné začít u starých Big Black.


Celkem 27:58 min.


BIG BLACK
Americká noise/hardcore skupina z Chicaga, vedená někdejším dopisovatelem chicagského hudebního časopisu Forced Exposure a dnes věhlasným producentem (Membranes, Head of David, Jesus Lizard, Pixies…) Stevem Albinim.

Steve Albini

Jako Big Black debutoval původně Albini, který v prosinci 1982 vydal sólo Ep Lungs a to na nezávislé značce Ruthless. Desku natočil sám pouze s pomocí automatického bubeníka a s nepatrným přispěním saxofonisty Johna Bohnena na čtyřstopém magnatofonu. Ep Lung, obsahující 6 skladeb, sklidilo příznivou odezvu.

Na druhém Ep, Bulldozer, vystupují Big Black již jako čtyřčlenná formace. Vedle Albiniho se výraznou postavou kapely stal druhý kytarista, kolumbijský exulant Santiago Durango (ex Naked Raygun). Ep Bulldozer vyšlo v ocelové krabici v limitovaném několika set kusovém nákladu. Deska se stala trhákem amerického unedrgroundu. Big Black se díky této nahrávce zařadili mezi čelné nekompromisní skupiny, tvořící pojítko mezi punkem a hardcore.

Po odchodu Pata Byrneho Albini rezignoval na post živého bubeníka, kterého od té doby nahrazoval automatem Roland. V roce 1984 vyšlo další, velmi dobré, Ep s názvem Racer X, které vydala již firma Homestead Record. Obsahuje klasických šest skladeb řízného a úderného kytarového noise/hardcore.
Roku 1986 excelovali svým prvním studiovým albem „Atomizer“, patřící dnes ke klasice celého směru. Skladby jako „Kerosene“, „Strange Things“ nebo „Strinking Drunk“ nejsou ani tak melodické jako neuvěřitelně hlasité a agresivní.

Obal Lp Songs About Fucking Součástí následného propagačního turné byla i série anglických koncertů, které jen potvrdily a upevnily jejich sílící věhlas především u odborného hudebního tisku, zejména pak Melody Makeru. Po odchodu Santiaga Duranga vydali Big Black dlouho očekávané Lp „Songs About Fucking", které bylo pro svůj vulgární název sabotováno mnoha rozhlasovými stanicemi v USA, ale i v Evropě (zde především v Británii). Třináct skladeb desky navazuje na sound Lp Atomizer, jsou však podstatně kratší, úsečnější a drsnější, plné fuzzovaného, monotónního vrčení kytar a dunící vražedné rytmiky. Za pozornost stojí cover verze skladby od Kraftwerk „The Model“.
"Songs About Fucking" bylo jedním z nejvýše hodnocených alb nezávislé scény roku 1987. Rostoucí zájem o Big Black umožnil vydání prvních dvou Ep, Lungs a Bulldozer, ve formě jediné velké desky – „The Hammer Party“. Ze stejného důvodu vyšla i celá řada živých záznamů, objevujících se na trhu v omezených nákladech. K nejlepším patří mysteriózní Lp „Walls Have Ears“.

I přes rostoucí popularitu se Big Black roku 1987 rozpadli. O rok později bylo dáno do prodeje ještě kompilační CD „The Rich Man´s Eight Track Tape.
Albini pak založil s bývalými členy Scratch Acid, basistou Davidem Wim Simsem a bubeníkem Reyem Washamem, kapelu RAPEMAN. Ale to až příště.

Big Black
Link: Big Black na Touch and Go Records.


Související:
Steve Albini I. – Big Black
Steve Albini II. – Jesus Lizard
Steve Albini III. – Shellac

linkuj.cz vybrali.sme.sk


Komentáře

(carpenter - Mail - WWW)
Nadmíru schopný chlapík, tenhle Albini...!!!!!

ad.Carpenter (Kyklop - Mail - WWW)
No jistě! A proto mám za jeho jménem I., nebot chci sem šoupnout ještě jeho pár formací a věci, které produkoval...

pls (von Banhoff - Mail - WWW)
nemohl by jsi prozradit, odkud jsou braný ty mp3?

Shellac (Ondřej - Mail - WWW)
Máš rád Shellac???


Přidání komentáře...

[CNW:Counter]
kyklop (c ) 2003-2011
bloguje.cz
Counter